NAT چیست و چه کاربردی در شبکه ایفا میکند

NAT چیست و چه کاربردی در شبکه ایفا میکند

آشنایی با NAT

به طور معمول هنگامی که به اینترنت متصل میشوید یک IP Address دریافت خواهید کرد. این ip به صورت public بوده و در اختیار شما قرار داده میشود. اما شما میتوانید در شبکه های خصوصی با ادرس آی پی خصوصی به شبکه متصل باشید. هدف اصلی nat این بوده که چندین کاربر را با آدرس public به شبکه اینترنت متصل شوند که برای این منظور نیاز است آدرس خصوصی به public  ترجمه و تغییر کند.

Nat  معمولا بر روی روتر ها پیکربندی میشود. که شامل یک رابط در شبکه محلی (inside)  و یک رابط در شبکه عمومیه ما (outside)  است. در این مابین زمانی که یک packet تصمیم به بررسی و پیمایش در شبکه محلی را داشته باشد nat  آدرس ip  محلی را به عمومی تغییر داده و در اختیار ان میگذارد.

در هنگامی که برای nat هیچ ادرسی باقی نماند packet پاک شده و به جای آن پیغام در دسترس نبودن آن به host  مقصد ارسال خودهد شد.

 

انواع nat ها

  • استاتیک: ینی آدرس ip های خصوصی شما که رجیستر نشده به ip  عمومی به صورت یک به یک تبدیل میشود. این نوع تغغیر برای شبکه های سازمانی و شرکت هایی که دستگاه زیاد دارند مناسب نیست و اکثرا برای میزبانان وب هاستینگ ها صرف اقتصادی دارد.
  • داینامیک: در این حالت ip خصوصی از طریق منبع (استخر) به ادرس عمومی رجیستر میشود. در این هنگام اگر منبع شما ادرس ip  نداشته باشد به عنوان ادرس خصوصی و ثابتی که قرار است به عمومی تبدیل شود، به حساب خواهد امد
  • حالت Translation PAT

در این حالت آدرس ip های محلی شما میتوانند به یک ادرس جامع رجیستر شوند. در این روش از پورت شما برای تفکیک ترافیک مصرفی شبک هشما استفاده خواهد شد. با این حالت زمانی که چندصد نفر قصد استفاده از ادرس پابلیک را داشته باشند مقرون به صرفه و بهینه خواهد بود

بازدید : 170 | تاریخ انتشار : 03 اردیبهشت 1400 | برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.