دریاچه نمک آران و بیدگل کجاست ؟ معرفی تفریحات کویر مرنجاب

دریاچه نمک آران و بیدگل

دریاچه نمک، دریاچه نمک مسیله و دریاچه نمک آران و بیدگل همگی نام های این دریاچه زیبا و آینه ای هستند که در کویر مرکزی ایران قرار گرفته و رودهایی مثل رود شور به آن می ریزد.

این دریاچه زیبا کمی دورتر از کاروانسرای عباسی مرنجاب و در 9 کیلومتری آن قرار گرفته و وسعتی بالغ بر ۶۴۷ کیلومتر مربع دارد. دریاچه نمک در بیشتر طول سال خشک و پوشیده از نمک است، با این وجود پس از بارش باران و تبخیر آب می‌توان با صحنه‌های جالبی مانند اشکال هندسی حاصل از رسوبات نمک مواجه شد که به آن ها پلی گون گفته می شود. دریاچه نمک مثلثی شکل بوده و عمق آن چیزی بین 5 تا 54 متر است که توسط لایه های خاک رس از یکدیگر جدا شده اند. دریاچه نمک آران و بیدگل از مهمترین پایگاه های استخراج نمک خوراکی و صنعتی ایران به شمار می رود.

در این مقاله قصریاب به معرفی کامل این دریاچه نمک پرداخته است.

دسترسی به دریاچه نمک آران وبیدگل

اگر از سمت شهر آران و بیدگل می آیید، 5 کیلومتر مانده به کاروانسرا به دوراهی دریاچه نمک خواهید رسید و اگر از سمت کاروانسرا به سمت دریاچه می روید وقتی به دوراهی رسیدید مسیر شمالی را ادامه دهید تا وارد مسیر دریاچه شوید.

نکته: زمین های اطراف دریاچه بشدت باتلاقی هستند و رانندگی در خارج از این دو مسیر می تواند باعث فرو رفتن خودرو در گل های کویری شود. با اجاره سوئیت در اصفهان یا آران و بیدگل می توانید با آرامش از تمامی جاذبه های این دریاچه دیدن کنید.

جزیره سرگردان کویر مرنجاب

جزیره سرگردان کویر مرنجاب

جزیره‌ سرگردان یکی دیگر از جذابیت‌های طبیعی این کویر به شمار می‌رود که در دریاچه‌ نمک قرار دارد؛ البته باید توجه کنیم که این جزیره به جای سرگردان بودن در آب در دریایی از نمک سرگردان شده است. زیبایی این جزیره زمانی پدیدار می شود که در کویر باران ببارد. وقتی بارندگی آغاز می شود، اطراف کویر را 2 تا 5 سانتیمتر آب فرا می گیرد و تکان خوردن آب باعث می شود که فکر کنید این جزیره در حال تکان خوردن و سرگردان است.

دلیل دیگری که برای سرگردان بودن جزیره بیان می کنند، این است که در دامنه این جزیره همیشه ابری از غبار وجود دارد و خطای دید باعث می‌شود شبیه به یک کشتی سرگردان در دریا به نظر برسد. تمام این دلایل باعث شده اند که به این جزیره لقب سرگردان بدهند.

توجه داشته باشید که شما فقط دو ماه در سال می‌توانید جزیره سرگردان را مشاهده کنید. در باقی ماه‌های سال به علت خشک شدن آب این جزیره تبدیل به نمک زار می‌شود.

مقاله مرتبط: جاذبه های گردشگری تبریز

دسترسی به جزیره سرگردان

از دو راه می توانید به این جزیره دسترسی پیدا کنید:

مسیر اول از شهرستان آران و بیدگل که به سمت کاروانسرا می آیید، 5 کیلومتر مانده به کاروانسرا در دو راهی جاده، بعد از تل های خاکی دریاچه، به سمت شمال شرق می روید تا به جزیره برسید.

مسیر دوم مسیر کاروانسرای مرنجاب به سمت چاه دستکن، بعد از چاه دو راهی دریاچه مسیر سمت چپ به جزیره سرگردان منتهی می گردد.

نکته: اگر قصد تماشای این جزیره در دل دریاچه را دارید حتما توجه کنید که وسایلی از قبیل قطب نما و جی پی اس همراه تان باشد، ضمن این که اگر برای نزدیک شدن به جزیره از وسیله نقلیه استفاده می کنید بیش از 200 متر به دریاچه نزدیک نشوید چون اطراف آن کاملا باتلاقی است. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که سطح دریاچه کاملا سفید رنگ است و انعکاس نور موجب آسیب به چشمان تان می شود پس حتما از عینک آفتابی استفاده کنید.

چاه دستکند (دستکن)

این چاه در فاصله 5 کیلومتری از شرق کاروانسرا قرار گرفته و آب شیرین و گوارایی دارد. گفته می شود دلیل وجود آب شیرین در چاه، وجود لایه های ماسه است که شوری آب را به خود گرفته و آب را با کم ترین درصد نمک تصویه می کنند. نقل شده که امام رضا (ع) در مسیر عبور از عراق به مشهد این چاه را با دستان خود حفر کرده است بنابراین آن را بسیار مقدس می دانند. این چاه همچنین بخشندگی اش را به حیوانات کویری نشان داده و شترهای زیادی از این چاه آب می خورند و سیراب می شوند.

تفریحات کویر مرنجاب

اگر به کویر مرنجاب رفتید می توانید تفریحات زیر را تجربه کنید:

پیاده روی شن های روان

یکی از بهترین تفریحات کویر، قدم زدن روی شن ها داغ است که بسیار طرفدار دارد. فقط دلی عاشق می خواهد و دو پای پویا که شما را به روی رمل ها بکشاند.

دسترسی به تپه ها و رمل های مرنجاب: به این نکته توجه کنید که اگر بخواهید به رمل های طلایی و زیبای مرنجاب برسید باید به وسیله ماشین از کاروانسرا مسافتی را طی کنید؛ مسافتی که پیشنهاد می شود آن را با راهنمای محلی بپیمایید. اگر هم بخواهید پیاده روی کنید باید حدود نیم ساعت در کویر قدم بزنید.

می توانید از رمل های شنی مرنجاب بالا بروید و تجربه ای متفاوت از کویرگردی برای خود رقم بزنید. از بالای این تپه ها با چشم انداز سراسر سفید رنگی مواجه می شوید که در واقع همان دریاچه نمک است.

شتر سواری

شتر سواری در کویر مرنجاب

یکی دیگر از تفریحات کویر شترسواری است. این تفریح می تواند تجربه فضای زندگی بومیان منطقه در گذشته را برایتان تداعی می کند. هزینه شترسواری حدود 10000 تومان است.

موتور چهارچرخ

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر موتورهای چهارچرخ است که با سرعت زیاد روی تپه های شنی حرکت می کنند. هزینه با توجه به زمان و مسافت متغییر است و حداقل قیمت آن 10000 تومان است.

آفرود سواری

آفرود سواری در کویر مرنجاب

آفرود سواری نیز نوع دیگری از تفریحات بیابانی به شمار می رود. به دلیل وجود ماسه های روان فقط این دسته ماشین های شاسی بلند می توانند در این مناطق حرکت کنند. هزینه آفرود با توجه به مدل ماشین، مسافت و مدت زمان متفاوت است.

به عنوان مثال: نفری 40.000 تومان به ازای هر 10 دقیقه در اختیار داشتن ماشین به همراه راننده به مدت یک روز (10 الی 12 ساعت) و بازدید از تمام جاذبه های کویر مرنجاب در حدود 350.000 تومان (ظرفیت بسته به مدل ماشین متفاوت است).

کمپینگ و شب نشینی

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر چادر زدن و شب مانی است. افراد زیادی که تمایل به چادر زدن در کویر را دارند با تجهیزات کمپینگ به مناطق کویری سفر می کنند. در کنار آن روشن کردن آتش و شب نشینی نیز از تفریحات رایج کویر قلمداد می شود.

رصد آسمان و عکاسی شب

رصد ستارگان در کویر مرنجاب

شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین اهداف سفر به بخش های کویری همین باشد. آسمان کویر در شب فوق العاده تماشایی و زیباست و طیف گسترده ای از گروه های مختلف علاقه مند به نجوم و عکاسی شب اعم از حرفه ای و آماتور را به این مناطق زیبا می کشاند.

در کویر مرنجاب روی بام کاروانسرای عباسی تلسکوپ هایی برای رصد آسمان شب وجود دارد.

اقامت در کویر مرنجاب

اگر قصد اقامت در کویر مرنجاب را دارید می توانید به راحتی از کاروانسرای شاه عباسی مرنجاب برای اقامت شبانه خود استفاده کنید و یا کمی از خود کویر دور شوید و از اکو کمپ های کویری اطراف استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید حسابی از طبیعت استفاده کنید در کویر کمپ بزنید، اگر تازه کار هستید

برای کمپ زدن می توانید از زمین سنگ فرش شده اطراف استخری که روبه روی کاروانسرای عباسی است استفاده کنید. شما برای اجاره سوئیت می توانید به سایت قصریاب مراجعه نمایید. به راحتی و با چند کلیک می توانید در سراسر کشور سوئیت اجاره کنید؛ از اجاره سوئیت در خوی و زنجان و تبریز گرفته تا مشهد و اصفهان و …

نکات ضروری سفر به کویر مرنجاب

حتما با یک فرد محلی در منطقه یا به صورت گروهی و یا با تورهای طبیعت گردی به همراه راهنمای مجرب به کویر بروید و از تنها رفتن بپرهیزید.

اگر تنهایی و با وسیله نقلیه شخصی به مرنجاب می روید حتما منوی معرفی و بخش در مسیر رسیدن به مرنجاب و نکته های آن را بخوانید و آنها را جدی بگیرید. از وسایل الکترونیکی خوب خوب مراقبت کنید. شن به راحتی در وسایل تان نفوذ می کند و ممکن است آن ها را از کار بیندازد.

آب آشامیدنی به میزان دوبرابر مصرف معمول خود همراه داشته باشید. (چیزی معادل 4 لیتر). چون در مناطق کویری تبخیر به شدت صورت می گیرد و شما بیش از آنچه فکر کنید تشنه خواهید شد.

برای جلوگیری از اُفت قند خون خوراکی های کربوهیدرات‌دار به همراه داشته باشید و توجه کنید که خوراکی های شکردار به ویژه شکرهای مصنوعی برای زمان بسیار کوتاه قند بدن تان را تامین خواهند کرد.

اگر قدم زدن روی شن ها باعث سوختن کف پای تان شد نگران نباشید؛ پاهای خود را زیر شن ها ببرید. خواهید دید چقدر خنک میشوید؛ اما یادتان باشد که اگر بدون کفش راه می روید کفش تان را همراه تان ببرید تا اگر احساس خوشایندی نسبت به گرمای شن ها نداشتید فوری کفش های تان را به پا کنید.

بهتر است قدم زدن روی شن ها را برای مدت کوتاهی تجربه کنید و بعد از آن کفش های تان را به پا کنید چون وجود حیواناتی مثل عقرب و … بسیار بدیهی و خطرناک است. بهتر است از کفش های ساق دار استفاده کنید.

اگر قصد عکاسی در شب و یا رصد آسمان شب در کویر را دارید اطراف تان را با نفت یا گازوئیل دایره ای بکشید تا از خطر نیش جانداران در امان باشید.

برای گرفتن عکس های بهتر از سه پایه استفاده کنید.

اگر از لنز چشمی استفاده می کنید آن را در بیاورید چرا که در صورت وزیدن باد یا جابه جایی شن ها به لنز شما چسبیده و برای سلامتی چشمان تان خوب نیست.

بسیار مراقب حیوانات موجود در مناطق بیابانی باشید. برخی از آن ها دارای نیش های سمی هستند و گزیدگی توسط آن ها جان فرد را به خطر خواهد انداخت. حتما کرم ضد گزیدگی به همراه داشته باشید.

از لباس های آستین بلند و با رنگ روشن استفاده کنید.

اگر آب همراهتان نیست! بهتر است تا جایی که ممکن است غذا نخورید چون خوردن غذا موجب تشنگی بیشتر می شود.

تلاش کنید در هنگام حرکت مصرف انرژی در بدن تان را به حداقل ممکن برسانید. تا هم رطوبت موجود در بدن تان حفظ شود و نیازتان به وعده غذایی مجدد کاهش پیدا کند.

قصل سفر به کویر مرنجاب

بهار و تابستان: برای سفر به کویر مرنجاب در نیمه اول سال، بهترین زمان اوایل فروردین ماه است چرا که در ادامه هوا رو به گرمی می رود و آفتاب سوزان، تعرق بالا و تشنگی بیش از حد خاطره ای خوش از سفر برای تان به جا نخواهد گذاشت. به همین دلیل سفر در فصل تابستان اصلا پیشنهاد نمی شود.

پاییز و زمستان: بهترین زمان برای سفر به مناطق کویری نیمه دوم سال است. کویر در فصل پاییز در متعادل ترین شرایط آب و هوایی قرار می گیرد که بسیار برای سفر کردن مناسب است. اما در فصل زمستان به ویژه در شب باید حتما احتیاط کنید چون هوا به شدت سرد میشود؛ اما روزها هوا معتدل تر است.

مسیر دسترسی به کویر مرنجاب

آدرس: ایران، استان اصفهان، شهر آران بیدگل، کویر مرنجاب

از هر سمتی که حرکت کنید باید به شهرستان آران و بیدگل برسید و سپس وارد بلوار ارتش شوید. بلوار ارتش را تا میدانی ادامه دهید که یک سمت آن جاده آران و بیدگل و فیض آباد و سمت دیگر آن جاده مرنجاب است. ابتدای این جاده خاکی یک تابلو و یک کیوسک قرار دارد که مسیر جاده را نشان می‌دهند. جاده را 40 کیلومتر ادامه دهید تا به کاروانسرای مرنجاب برسید کاروانسرا در محدوده کویر مرنجاب قرار دارد.

اگر بخواهید از سمت ابوزیدآباد بیایید، ابتدا باید وارد کمربندی آران و بیدگل شوید و آن را تا ابتدای بلوار ارتش ادامه دهید؛ که در کنار پادگان شهید کبریایی قرار دارد. سپس به میدانی می رسید که یک سمت آن به مجتمع فولاد می رود و سمت دیگر آن جاده مرنجاب است. وارد جاده می شوید و مسیر را تا کاروانسرا ادامه می دهید.

نکته: اگر قصد دارید با خودروی سواری به کویر مرنجاب بروید حتما از مسیر اصلی (شهرستان آران و بیدگل) اقدام کنید. البته مسیرهای دیگری هم هست. برای مثال می توانید از ابوزیدآباد تا مرنجاب به دل کویر بزنید که این امر نیازمند افراد ماهر، دستگاه های جهت یاب، خودروهای دو دیفرانسیل و سایر تجهیزات ضروری است که به هیچ عنوان به افراد عادی و غیر حرفه ای توصیه نمی شود.

دیدنی های اطراف کویر مرنجاب

بازدید از کویر مرنجاب به نوبه خود بسیار لذت بخش است اما اگر وقت کافی داشتید از جاذبه های زیر هم دیدن کنید که خالی از لطف نیستند.

خطب شکن | فاصله تا کاروانسرا 25 کیلومتر

چاه کنجه | فاصله تا کاروانسرا 5 کیلومتر

چاه هندوانه | فاصله تا کاروانسرا 45 کیلومتر

کوه کلنگ | فاصله تا کاروانسرا 5 کیلومتر

چاه کنجه:چند کیلومتر جلوتر از خطب شکن این چاه قرار داد که در اصل در مسیر شرقی جاده است و برخی از درختان شور پسند منطقه را آب یاری می کند.

چاه هندوانه (چاله سنبک):این ها مزارع کشت هندوانه هستند که به صورت چاله ای درست شده اند.

کوه یخاب: این کوه در جهت شمال قلعه کرشاهی قرار دارد و ارتفاع آن 1800 متر است.

کوه کلنگ: این کوه کمی دورتر از کاروانسرای مرنجاب قرار گرفته و جنس سخت آن بسیار جالب توجه است.

نکته: با توجه به خاکی بودن جاده مرنجاب سرعت شما بدون شک در رانندگی پایین تر از حد معمول جاده های آسفالته خواهد بود بنا براین اگر قصد بازدید از جاذبه های بالا را در کنار کویر مرنجاب دارید، حتما زمان بیشتری را به سفر خود اختصاص دهید.

منبع: کتاب گردشگری و ژئوتوریسم با محوریت ایران

2 دیدگاه برای "دریاچه نمک آران و بیدگل کجاست ؟ معرفی تفریحات کویر مرنجاب"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *