معرفی جاذبه های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمین چهار فصل

در این مقاله می خواهیم به معرفی جاذبه های گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمین چهار فصل، سرزمین آب و آبشارهای خروشان، سرزمین دشت های سرسبز و افسانه های اساطیری بپردازیم.

کهگیلویه و بویر احمد سرزمینی محصور در دل کوه های بلند

استان کهگیلویه و بویراحمد با وسعتی حدود 16000 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران واقع شده است که از شمال با استان چهارمحال بختیاری، از جنوب با فارس و بوشهر، از شرق با فارس و اصفهان و از غرب با استان خوزستان همسایه است. در اینجا به معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمین دلیران، پهلوانان میپردازیم. جهت اجاره سوئیت در این استان زیبا و سرسبز به سایت قصریاب مراجعه نمایید.

تخت شاه نشین پاتاوه یا پای پل

پل تخت شاه نشین یا پای پل

پل تخت شاه نشین یا پای پل

تخت شاه نشین یا پای پل یکی از آثار تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد است که سابقه ی باستانی دارد. این اثر تاریخی به احتمال بسیار در دوره ی خود یکی از مراکز پر تردد محسوب می شده است. قدیمی ترین پلی که از مجموعه پل های تاریخی پاتاوه باقی مانده، پل تخت شاه نشین بوده که به دوره ساسانی برمی گردد.

از مشخصات ویژه این پل وجود علائم و نشانه های سنگ تراشی روی سنگ های تزئینی این پل است. در مورد سابقه ی این پل، اختلاف نظر وجود دارد. برخی کارشناسان، تخت شاهنشین را بازمانده ای از دوره ی ساسانی می دانند و برخی دیگر این اثر را قدیمی تر از دوره ی ساسانی دانسته اند و بر این عقیده هستند که پل از دوره ی حاکمیت هخامنشیان برجای مانده است.

مقاله پیشنهادی : مساجد بازار تبریز

چشمه ی تسوج (چشمه ی سرکرته)

چشمه ی تسوج (چشمه ی سرکرته)

چشمه ی تسوج (چشمه ی سرکرته)

تسوج یکی از چشمه های شهرستان چرام است که در فاصله ی 67 کیلومتری شمال شرقی و در دامنه ی رشته کوه های زاگرس واقع شده است. چشمه ای از این روستا می جوشد به نام سرکرته که آب بسیار زلالی دارد. خط حرکتی نهری که از دل زمین می جوشد و امتداد میابد، مسیر سبزی را به همراهش می کشد.

بهار هیچ وقت از اینجا رخت برنمیبندد. حتی در زمستان نیز اینجا بهار است. آب و هوای تسوج در پاییز و زمستان بسیار سرد و در بهار و تابستان خنک و مطبوع است. این روستا در یک دره و در دامنه ی رشته کوه های زاگرس واقع شده و وجود باغ های زیاد در روستا، منظره ی زیبایی را به وجود آورده است. سرکرته یکی از چشمه های پرآب و زیبای این روستای تاریخی است که در ورودی روستا واقع شده و در طول فصول سال، بخشی از آب مورد نیاز کشاورزان و باغداران روستا را تامین می کند.

وجود این چشمه و آب فراوانی که از آن می جوشد باعث شده تا اهالی روستای تسوج در کنار کار کشاورزی و باغداری، به پرورش ماهی قزل آلا و سردابی روی بیاورند. این چشمه یکی از سرچشمه های رودخانه ای هندیجان است. در ابتدا به رود تسوج و در ادامه در مرز شهرستان گچساران به رودخانه ی نازمکان می پیوندد و پس از سیرآب کردن مناطقی از این شهرستان ها وارد استان خوزستان می شود و با برخورد به رود زهره، رود بزرگ هندیجان را تشکیل می دهند که در نهایت به خلیج فارس می ریزد.

سی سخت

سی سخت دارای پیشینه ی بسیار قدیمی است و سابقه ی سکونت در شهر سی سخت به قبل از اسلام برمی گردد. وجه تسمیه سی سخت را اینطور بیان می کنند: در زمانی که کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه 30 تن از پهلوانان خود از جمله بیژن، از راه تل خسرو که تقریبآ در 5 کیلومتری یاسوج واقع شده به یکی از روستاهای فعلی سی سخت به نام کوخدان که در قدیم به کومدان مشهور بوده می رسند، شب را آنجا توقف کرده و صبح روز بعد پس از عبور از سی سخت، کیخسرو از یارانش جدا شده است.

یاران کیخسرو در گردنه 4000 متری دچار برف و سرما و کولاک شده و از بین رفته اند. به همین دلیل این دیار را سی سخت نامیده اند. یعنی جایی که 30 مرد سخت از سرما و کولاک برف از دنیا رفته اند.

به این خانه ی کاه گلی که میرسی، انگار به گذشته رفته ای. به خانه ی مادربزرگی که حیاط را آب و جارو کرده و چشم به راه فرزندانش ایستاده تا با هیاهوی زیاد وارد شوند. بوی کاه گل مشامت را نوازش می کند. صدای فواره ی حوض خانه ی مادربزرگ، گل های آویزان رنگارنگ از سقف، فانوس های نفتی دود گرفته، همه نام تو را صدا می زنند و تو را دعوت می کنند به زندگی در گذشته. یکی از جاذبه های گردشگری شهر سی سخت، خانه ی رئیسی است. این خانه در شهر سی سخت، در دامنه ی کوه دنا قرار دارد. معماری آن کاملآ بومی است و مصالحی چون خشت، گل و چوب در آن به کار رفته است. جهت اجاره سوئیت در شهر یاسوج، اجاره سوئیت در قزوین، شهرکرد، تبریز و… می توانید به سایت قصریاب مراجعه نمایید.

شهر سی سخت

معرفی شهر سی سخت

چشمه میشی کهگیلویه و بویر احمد

چشمه میشی

چشمه میشی

نام دیگر این چشمه، چشمه بشو است. این چشمه در 5 کیلومتری سی سخت در پایین گردنه ی بیژن قرار دارد. سرچشمه ی این چشمه کوه دنا است. از میان کوه های سرسخت و شکاف آن سرچشمه می گیرد و صدای شرشر او طنینی در دل کوه به پا می کند. سرسبزی درختان پیرامون این چشمه حاصل همیت آبی است که جوشان است. این چشمه علاوه بر تامین آب آشامیدنی شهر، زمین های زراعی دهبزرگ سی سخت را نیز آبیاری می کند.

قله بیژن قله قاش مستان یا بیژن 3

قله بیژن 3

قله بیژن

نام قله بیژن با نام دنا پیوندی ناگسستنی دارد. تو بی نام بودی و فقط تو را به نام یک کوه می شناختند. اما شبی که کیخسرو پادشاه ایرانی از راز آسمانی آگاهی می یابد و تو در پی کیخسرو به سوی قله های سربه آسمان کشیده دنا می روی و در اثر سرما تندیسی از وفاداری برجای می گذاری، این کوه به نامت سند زده می شود.

تنگ خرانداز

چه شگرف است وجود دره ای عمیق در دل کوهی سخت و باور این که آبی با رقت و لطافت کوهی چنین سخت را می شکافد و از آن عبور می کند. و در انتها این آب است که سرفراز و پیروز است. کوه نماد استقاما و سختی است و با آن همه عظمت و سختی اش، از دلش آب می گذرد. او را میشکافد و درخت می آفریند. نهال ها با آن جثه ی ظریف از دلش ذره ذره بیرون می آیند و تنومند می شوند. پس آنچنان نمیتواند سخت باشد. تنگه ی خرانداز بخاطر وجود چنین آب و درختانی، خرم ناز نام گرفته است.

روستای پراشکفت

روستای پراشکفت

روستای زیبای پِرِاْشْکَفْت در 55 کیلومتری شهر یاسوج و در دره ای شگرف قرار دارد. پراشکفت از چندین روستا تشکیل یافته است که شمال ده بزرگ، چیتاب، مرادی، چم محمدباقری، دره ی خانی، تل بن و چال کوه است. نام گذاری این روستا به دلیل وجود تعدادی غار است. مردمان سختکوش این دیار چون کوه مقام هستند. بخاط وجود آب فراوان در این روستا، شغل اکثر افراد در این روستاها، کشاورزی و باغداری و پرورش ماهی قزل آلا است. و شاید به پاس چنین سخت کوشی و قدردانی، دست طبیعت به آن ها اینهمه نعمت بخشیده است.

این روستا دارای آب زیادی است که از به هم پیوستن 2 رودخانه ی دشت رود و بابکان در این روستا، رودخانه ی کبگیان شکل می گیرد. و با عبور از پراشکفت و سپس چیتاب، در بابشار تشکیل رودخانه ای بزرگ را می دهند. آب ورودی به پراشکفت از 2 تنگه وارد و از یک تنگه خارج می شوند. این تنگه به تنگه ی کیضامنی معروف است و آب هایی که از سمت بابکان و نرم آب سرآزسر می شوند، از طریق این تنگه به پراشکفت می ریزند. ابتدای مسیر دشت پراشکفت، شیب ملایمی دارد که بیشتر آب آن از چشمه ی واقع در پایین گردنه ی تیراحمد است. آب این چشمه که بسیار زیاد و گئارا است، با تداخل رودخانه ی دشت روم که در تابستان به علت پمپاژ در دست روم تقریبآ فصلی شده است، وارد منطقه ای بنام دیاربن شود و بعد از آن به تنگه ای به نام تنگ اشدرگلی می رسد. آب پس از خروج از این تنگه به سمت چیتاب می رود.

سد جوزار در میان شکاف 2 رود و در مسیر رودخانه پراشکفت ساخته شده است. با آب ذخیره شده در پشت این سد، مزارع زیادی آبیاری می شوند. درواقع این سد یک بند انحرافی است که آب را به سمت شالیزارهای زیردست هدایت می کند. سبزی خزه ها و جلبک ها، جلوه ای خاص به رنگ آب داده و آن را همچون خود کرده است.

تل خسرو یاسوج

تل خسرو مکانی باستانی در 5 کیلومتری یاسوج است. در متون قدیمی، از تل کنونی یاسوج با عنوان تل خسروی یاد شده است. بر طبق روایت های محلی، کیخسرو کاخی بر روی آن نهاده بود که آثار آن به صورت عمارتی با آجرهای زرد و چهارگوش مشاهده گردیده است. این مکان به پیش از دوره ی هخامنشیان تعلق دارد.

بنیاد این تل که متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد است، در صده ی 9 و 10 هجری قمری مورد استفاده قرار می گرفت که بومیان آن را به کیخسرو فرزند سیاوش از پادشاهان کیانی نسبت می دهند و افسانه ی این تل ها نسل ها سینه به سینه در میان بومیان نقل شده و اکنون نیز ساری و جاری است.

دیسکریپشن : در این مقاله به معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی استان کهگیلویه و بویر احمد می پردازیم. جاهایی از جمله سی سخت، چشمه ی تسوج (چشمه ی سرکرته) و…

جاذبه های گردشگری یاسوج | جاذبه های طبیعی و تاریخی یاسوج | قصریاب