معرفی آبشارهای شهر مازندران

آبشار نوا

زمان لازم برای بازدید از آبشار نوا: یک روز
دره رودخانه هراز در جناح جنوبی قلعه دماوند و حد فاصل دو ناحیه کوهستانی فیروزکوه و البرز مرکزی قرار دارد و در این دره آبشارهای دیگری چون شونا دشت و انسیه و زیره‌وره نیز قرار دارند. آبشار نوا در حد فاصل قله صخره‌ای سله بند، مشرف به آبادی کنار مجان و در نزدیکی نوا واقع است.

بهترین مسیر برای دستیابی به آبشار نوا، حرکت از تهران و قرار گرفتن در جاده هراز است. پس از پل مون به آبادی نیاک می‌رسیم و از طریق جاده خاکی به آبادی نوا می‌رویم. پس از پل مون در جاده هراز از جاده اصلی جدا شده، با پیچ و خم‌های فراوان ارتفاع می گیریم. قبل از رسیدن بر فراز ده کنار مجان به سمت شرق با طی کردن یک جاده خاکی متروکه می‌توان به زیر آبشار رسید.

این آبشار بسیار بزرگ در جاده هراز و برفراز آبادی کنار مجان در مسیر نیاک به نوا قرار دارد. ارتفاع آن بالغ بر ۱۰۰ متر و دارای آب فصلی است و در فصل زمستان هر سال به طور کامل یخ میزند و منظره بسیار باشکوهی را پدید می آورد. آبشار نوا، محلی مناسب برای تمرین فعالیت‌های یخ‌نوردی در فصل زمستان است. برای رسیدن به آبشار از ده کنار مجان در مسیر پاکوب به حدود ۲ ساعت زمان نیاز داریم. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار فروردین ماه هر سال است. جهت اجاره سوئیت در تبریز، مازندران، زنجان و شهرهای شمالی کشور با مشاورین سایت قصریاب تماس بگیرید.

آبشار نوا

آبشار یخی دماوند

زمان لازم برای بازدید از آبشار دماوند: ۳ روز
قله دماوند به ارتفاع ۵۶۷۱ متر دارای یال ها و مسیرهای صعود متفاوتی است که در جهات جغرافیایی مختلف این قله قرار دارند. بر روی یال متمایل به جنوب شرقی این قله، موسوم به ملا‌خوران و حدفاصل این یال تا یال جنوبی، دره بزرگی قرار گرفته که با نام کافر دره برای همگان شناخته شده است. در شمال کافر دره و در ارتفاع تقریبی ۴۸۰۰ متری، آبشار یخی دماوند با زیبایی خیره کننده آن قرار دارد.

از تهران، جاده هراز با عبور از گردنه امامزاده هاشم به پلور می رویم. از طریق جاده پلور به رینه و در میانه آن، با طی کردن جاده خاکی به گوسفند سرا می‌رسیم و با صعودی به مدت چهار ساعت از گوسفند سرا به بارگاه جنوبی قدم می گذاریم. شبی را در این نقطه به سر برده و فردای آن با صعودی به مدت سه ساعت به زیر شیب آبشار یخی روی یال جنوبی دست می‌یابیم. آبشار یخی دماوند در تمام طول سال یخ زدا است و از فواصل دور کاملاً قابل تشخیص است و طول تقریبی آن حدود ۲۰ متر است. بهترین زمان بازدید از آن تیر و مرداد هر سال است.

با اجاره سوئیت در اطراف این آبشار سفری لذت بخش را تجربه خواهید کرد.

آبشار یخی دماوند

آبشار شاهاندشت | شنگلده

زمان لازم برای بازدید از آبشار شاهاندشت : یک روز
از تهران با عبور از گردنه امامزاده هاشم، در جاده هراز با پشت سر گذاشتن پلور و آبادی گزنگ، به آبشار شنگلده یا به قولی شاهاندشت می رسیم که در اواسط جاده هراز، پس از آبادی بزرگ گزنگ قرار گرفته است.

برای دستیابی به آبشار شاهاندشت و بازدید از آن می باید با رسیدن به مقابل این آبادی از جاده‌های شوسه از رودخانه هراز عبور کنیم. با قرار گرفتن در کنار جنوب این رودخانه و عبور از کوچه باغهای مصفای این ده، به زیر آبشار مرتفع ۱۰۰ متری آن می‌رسیم.

آب این آبشار بلند که از کوه‌های سله بند جاری می شود، در فصول گرم سال کاهش می‌یابد و در بهار هر سال بسیار خروشان و باشکوه است. و قلعه ملک بهمن یا ملک قلا در زاویه غربی این آبشار و فراز آن قرار دارد. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار بهار و اوایل تابستان هر سال است.

آبشار شاهاندشت | شنگلده

آبشار پهنک لار

زمان لازم برای بازدید از آبشار پهنک لار: دو روز
از تهران با عبور از گردنه امامزاده هاشم، در جاده هراز حرکت می‌کنیم و به منظریه پلور می رسیم. سپس از جاده آسفالت خارج می شویم و با پیگیری جاده خاکی ناهمواری به طول تقریبی ۲۰ کیلومتر به گردنه تیز کوه می رسیم.

آبشار کوچک اما دیدنی پهنک لار در قسمت جنوبی دشت لار و جناح شمالی قلل خط الراس، موسوم به کوه لواسانات و قله کبود قرار دارد. ارتفاع تقریبی این آبشار ۵۰ متر است. به نظر می‌رسد که این آبشار فصلی باشد.

دستیابی به این آبشار از مسیر جاده هراز پلور و مسیر جاده لار به کمر‌دشت و مرتع پهنک و یا از طریق مسیر پیاده روی دره گل زرد به گردنه تیزکوه و دور زدن قله گل‌زرد و رسیدن به مرتع پهنک و آبشار میسر است.

به طور متوسط از محل جدا شدن از وسیله نقلیه واقع در گردنه دیزکوه، تا رسیدن به این آبشار ۳ ساعت طول می‌کشد. مسیر دستیابی سراسر سبز و سرشار از گل و گیاه است. آبشار در کف این مسیر در میان دشت جریان دارد و محیط اطراف آن برای استراحت و چادر زدن بسیار مناسب است. زمان مناسب برای دیدار از این آبشار بهار هر سال است.

سایت قصریاب با فراهم کردن سوئیت های ارزان و اقتصادی در سراسر کشور سفر را راحت و آسان کرده است. کافی است برای اجاره سوئیت در قزوین، زنجان، شهرکرد، تبریز و.. با مشاورین سایت تماس حاصل نمایید تا بهترین مکان را به شما پیشنهاد دهند.

آبشار پروانه

زمان لازم برای بازدید از آبشار پروانه: یک روز
آبشار موسوم به پروانه در تنگه‌های کاملاً صخره‌ای و بریده در جناح شمالی خط‌الرآس کوههای دوبرار منطقه فیروزکوه قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود ۵۰ متر است و درمقابل آبادی بزرگ زیار قرار دارد.

برای دستیابی به این آبشار از تهران، در جاده هراز حرکت می‌کنیم و پس از پلور در سمت راست جاده مسیر جاده خاکی لاسم را پی می‌گیریم. در میانه این مسیر از راهی پاکوب به کنار رودخانه لاسم می رویم و با عبور از عرض آن در نقطه مقابل به زیر شیب صخره‌ای این آبشار می رسیم. بهار و اوایل تابستان هر سال از جمله بهترین مواقع برای بازدید از این آبشار و برکه زیار است.

آبشار پردمه

زمان لازم برای بازدید از آبشار پردمه: یک روز
از تهران با عبور از گردنه امامزاده هاشم در جاده هراز به پلور و گزنگ میرسیم. در سمت راست وارد جاده‌ آبادی اخا می شویم. ناحیه کوهستانی وانا در شرق جاده هراز استان مازندران از یک رشته آبادی‌های کوچک و بزرگ شامل ترا، اخا، دینان، هاره و غیره تشکیل شده است.

در منتها الیه شمال شرقی آن در میان تنگه‌ی صخره‌ای و بریده در جناح جنوبی قلل موسوم به انیسه، آبشار پردمه دیده می‌شود. راه دستیابی به این آبشار تقریباً ۳۰ متری، از میان باغات مصفای ترا تا محل جویبار باغات ادامه می یابد و سپس به زیر شیب آبشار می رسد. آب این آبشار در فصول مختلف سال با توجه به میزان و ذخیره برق زمستان تغییر می‌یابد. از این آبشار در بهار و تابستان می توان بازدید کرد.

آبشار راکد

زمان لازم برای بازدید از آبشار راکد: یک روز
این آبشار بلند و مرتفع در منطقه کلاردشت استان مازندران قرار دارد و از جاذبه گردشگری مناسبی برخوردار است. برای دستیابی به این آبشار از مرزن آباد، واقع در جاده کرج به چالوس، رو به غرب در جاده آسفالت به حسن‌کیف و از آنجا به رودبارک می‌رویم. البته می توانیم در جاده های خاکی با وسیله نقلیه تا روبروی آبشار برسیم.

از این منطقه تا زیر آبشار به زمانی در حدود یک ساعت نیاز داریم. آبشار راکد با ارتفاعی معادل ۵۰ متر در دهانه و بر روی دره عظیم خوشاکش قرار دارد که آب آن از دامنه‌های کوهستان دیوچال سرچشمه می‌گیرد. حجم ریزش آب آن حالت فصلی دارد و زیاد و کم می شود. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار در بهار و اوایل تابستان است.

آبشار قو

زمان لازم برای بازدید آبشار قو: یک روز
برای بازدید از این آبشار فراموش نشدنی جذاب و بسیار زیبا باید راهی طولانی را از جاده هراز به سوی پلور و از پلور تا سدلار و از سدلار تا کمر دشت و مقابل تنگی یونزار با وسیله نقلیه پیمود. از این نقطه در سمت شرق آبشار با تمام شکوه آن دیده می‌شود و با دو ساعت پیاده روی در راهی پاک و مشخص می توان به آن رسید .بهترین زمان برای بازدید از آبشار قو بهار و اوایل تابستان است.

آبشار قو

آبشار پری

زمان لازم برای بازدید از آبشار پری: نصف روز
ریزش آب یا به قولی آبشارک‌های کوتاه و بلند یک تا دو متری به وسعت ۳۰ متر و درازای حدود ۱۰۰ متر در میان یک منطقه کاملا جنگلی باعث پدیدار شدن تنگه پری است.

آبشار پری که در میان جاده رویان‌نور (علمده در استان مازندران) و در جنوب آن قرار گرفته است، به سبب جذابیت های محیط های جنگلی پیرامون آن باعث هجوم گسترده علاقمندان طبیعت این ناحیه شده است. سهولت دیدار از آبشار به واسطه متصل بودن آن به جاده آسفالته نیز مزید بر علت است. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار بهار هر سال می باشد.