مقایسه قالب های بتنی چوبی و فلزی

مقایسه قالب های بتنی چوبی و فلزی

در این مقاله تصمیم به توضیح و مقایسه قالب های چوبی و فلزی را داریم. همچنین به چند مورد از مزیت ها و معایب این نوع قالب ها اشاره خواهد شد.

یکی از معایب قالب های فلزی دمای ان است. چرا که با گرمی هوا استفاده از قالب های فلزی کیفیت کار را پایین خواهد اورد. لذا قالب های چوبی توصیه میشود. اگر در پروژه فعلی قالب های فلزی باید استفاده شود. قبل از اجرا قالب ها را به وسیله اب خنک کنید.

+ توضیحات کلی قالب ها

تميزي و همواري سطح قالب مي‌تواند كيفيت بهتري را بوجود آورد. هرچند سطح کار به خودی خوب همه چیز را تعیین نمیکند. در فصل تابستان قالب های فلزی توصیه نمیشود. به هرحال در صورتيكه استفاده از قالب فلزي در دستور كار باشد، لازمست قالب‌ها خنك شود. آب‌پاشي با آب خنك به سطح داخلي يا حتي خارجي قالب فلزي باعث كاهش دماي آن مي‌گردد.

چرا که قالب داغ نمای کار را خراب کرده و کیفیت بتن را پایین می اورد. مسلماً قالب فلزي نماي بهتر و صاف‌تري را بوجود مي‌آورد، اما به دليل عدم جذب آب ممكن است مک های سطحي كوچك يا بزرگ را بر جاي ‌گذارد كه نمي‌تواند به پايايي بتن كمك نمايد و چه بسا مشكلاتي را در پايايي بوجود آورد. برای کاهش حفره های سطحی استفاده از روغن قالب توصیه میشود.

+ چگونگی پیاده سازی کار

1- ابتدا مطمئن شوید قالب ها به خوبی در جای خود محکم و مهار شده باشند. تعبيه پشت‌بندها و تقويت‌كننده‌هاي طولي و عرضي به منظور افزايش پايداري و استقامت قالب و داربست مهم بوده است.

2- قالب‌ها بايد طوري بهم جفت شوند تا از خارج شدن شيره بتن از درز آنها جلوگيري گردد.

3- در مورد قالبهاي فلزي بايد به تغييرات دما و اختلاف زياد دما در سطح داخلي قالب و بتن ريخته شده توجه داشت. همچنين پس از بتن‌ريزي نيز بايد سطوح خارجي قالب فلزي از تابش مستقيم نور خورشيد محافظت شود. همچنين بهتر است تا سطوح خارجي قالب‌ها را با رنگ سفيد رنگ‌آميزي نمود.

4- استفاده از قالب‌هاي چوبي نسبت به قالبهاي فلزي ارجحيت دارد.

5- در مورد قالبهای چوبی بايد به ميزان جذب آب آنها توجه شود. لازم است اين قالبها قبل از بتن ريزي كاملاً چرب و روغنكاري شده باشند.

6- در صورتي كه مدت زيادي از روغنكاري قالبهای چوبی گذشته باشد، ممكن است گردوغبار زيادي به خود جذب كرده باشند.

7- روغن مصرفي بايد باعث تغيير كيفيت سطح بتن نشود.

دلیل روغن کاری قالب ها

1- هنگام بتن ریزی هوا بين سطح بتن و قالب محبوس مي‌شود، حفره‌هاي كوچك در سطح تماس در بتن به وجود مي‌آيد.

2- در صورت جذب نامنظم آب بتن توسط قالب، بر سطح بتن رنگ غير يكنواخت پديد مي‌آيد.

3- در هنگام قالب برداري، اگر قالب ها روغن کاری شده باشند راحت تر جدا میشوند.

4- سطوح قالب بايد بطور يكنواخت و كامل روغنكاري شود، البته نه آنقدر كه از سطوح قالب چكه كند. روغن مصرفي بهتر است داراي ويسكوزيته پايين باشد.

5- در صورت استفاده از قالب هاي فلزي توصيه مي‌شود تا در حداقل زمان ممكن باز شوند و عمل‌آوري مرطوب در مورد قطعه اجرا شده ادامه يابد.

توجه داشته باشید قبل از بتن ریزی داخل قالب ها از تمیزی ان اطمینان حاصل کنید. چرا که وجود ناخالصی باعث ترک در بدنه بتون خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *