راهکارهایی برای داشتن تابستان خنک با کولر آبی قدرتمند

راهکارهایی برای داشتن تابستان خنک با کولر آبی قدرتمند

بهتر است اقدام به راه اندازی کولر آبی قبل از گرم شدن هوا را جدی بگیرید. در این مسیر  نکات بسیاری وجود دارد که در افزایش قدرت کولر آبی‌تان، به شما کمک خواهد کرد. با ما در این مقاله همراه باشید تا با این نکات آشنا شوید.

انتخاب درست ظرفیت کولر

ظرفیت کولر از حمله مواردی است که در قدرت آن تاثیر گذار است. به همین دلیل است که اغلب در هنگام انتخاب کولر مناسب منزل یا محل کار خود لازم است، متراژ محیط را در نظر بگیرید. اغلب کولرهای با ظرفیت پایین قدرت محدودی برای خنک کردن محیط دارند و  مناسب فضاهای کوچکتر هستند، از طرف دیگر خرید کولرهای با  ظرفیت بالاتر برای متراژهای بالا پیشنهاد می‌شود. اما در صورتی که مدتی از خرید کولر شما میگذرد و حال از عملکرد آن راضی نیستید، باید به این نکته توجه کنید که موارد دیگری نیز علاوه بر ظرفیت در بهبود عملکرد آن تاثیر گذار خواهند بود.

بررسی قطعات کولر آبی

همانطور پیشتر نیز اشاره شد ظرفیت کولر یکی از عوامل تاثیر گذار در قدرت آن است. اما قطعات آن نیز مهم هستند. در صورت بروز اختلال در قطعات کولر آبی، کولر دیگر به خوبی روز اول خود، کار نخواهد کرد. با بررسی هر یک از قطعات و اطمینان از صحت آنها قبل از راه اندازی کولر آبی در فصل گرما، می‌توانید گام بزرگی در افزایش قدرت کولر آبی خود بردارید.

روغن کاری و صحت تسمه

اگر تسمه را به موقع روغن کاری نکنید و یا از تسمه با سایز نامناسب استفاده کنید. شل و یا سفت بودن تسمه باعث، بروز مشکل در کارای کولر شده و می‌تواند فشار وری دینام و موتور را افزایش دهد. همین نکته کوچک، گاه به سوختن موتور و ایجاد هزینه‌های بالای تعمیر منجر می‌شود. پس تسمه کولر را هنگام راه اندازی آن روغن کاری کرده و از صحت آن، مطمئن شوید و در صورت مشاهده هرگونه پوسیدگی، پارگی و … در تسمه، اقدام به تعویض آن، کنید.

شناور کولر آبی

کنترل میزان آب ورودی به کولر با استفاده از شناور انجام میگیرد. در واقع شناور مسئولیت قطع و وصل آب ورودی، را برعهده دارد. کمتر بودن میزان آب نسبت به اندازه استاندارد آن، علاوه بر اینکه توان کولر را در ایجاد باد خنک کاهش می‌دهد، ممکن است منجر به سوختن موتور، به دلیل افزایش فشار روی آن، جهت ایجاد باد خنک، نیز شود.

پمپ آب کولر

عدم عملکرد پمپ آب کولر آبی مانع از انتقال آب و جریان برق به کولر می‌شود. عدم انتقال آب در کولر باعث  خیس نشدن پوشا‌ل‌ها و جریان یافتن هوای خشک در محیط می‍‌شود. در صورت مشاهده  هرگونه اختلال در پمپ آب کولر خود به سرعت اقدام به تعمیر و یا تعویض آن کنید، زیرا که این مورد می‌تواند، باعث سوختن موتور کولر نیز شود.

موتور کولر

در صورتی که موتور کولر آبی در اثر عوامل خارجی و یا داخلی همچون خرابی برزنت، دچار اختلال شودف فشار روی موتور افزایش یافته و در اثر گرم شدن موتور باد گرم تولید خواهد شد. همچنین در این شرایط احتمال سوختن موتور نیز وجود دارد.

دینام کولر آبی

نزدیکی بیش از حد دینام به تسمه و یا اختلال در عملکرد آن می‌تواند باعث ایجاد صدای ناهنجار در کولر و حتی روشن نشدن آن شود. دینام را در هر بار راه اندازی کولر با احتیاط روغن کاری کرده و از صحت آن مطمئن شود.

مواردی که اغلب فرآموش می‌شوند

تا به اینجا متوجه شدید که ظرفیت و صحت قطعات در بهبود عملکرد تاثیر گذار هستند، اما علاوه بر این موارد، رعایت نکاتی مربوط به نحوه نصب و استفاده از آن نیز باعث افزایش قدرت کولر آبی شما می‌گردد. در ادامه به برخی از این موارد، اشاره می‌کنیم:

فاصله تا دریچه

فاصله کولر شما نباید انقدری با دریچه زیاد باشد، که هدر رفت بالای انرژی را تجربه کنید. پس سعی کنید که کولر را در بالکن و یا در مکانی نزدیک به دریچه نصب کنید. از سویی دیگر، توجه به کانال کشی استاندارد کولر و جنس ورقه‌های بکار رفته و عایق کاری آن نیز میتواند به شما کمک کند.

محل نصب کولر آبی

محل نصب کولر شما نباید در مقابل تابش مستقیم نور خورشید باشد. نور مستقیم خورشید، باعث گرم شدن بدنه فلزی کولر، ایجاد باد گرم در کولر و  افزایش فشار روی موتور کولر شما خواهد شد. پیشنهاد می‌شود از سایه بان‌های آماده روی کولر خود، برای جلوگیری از تابش نور خورشید، استفاده کنید.

در آخر کمک گرفتن و مشاوره با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات نصب و نگهداری و سرویس کولر می‌تواند تا حدود زیادی به شما به صرفه جویی در مصرف انرزی و افزایش کارای کولرتان کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *