با کم فشاری آب گرم حمام چه کنیم؟

با کم فشاری آب گرم حمام چه کنیم؟

با شروع فصل گرما، دوش گرفتن روزانه در برنامه اکثر افراد جای می‌گیرد. اما کم بودن فشار آب حمام می‌تواند این راهکار ساده برای از تن بیرون کردن خستگی را به یک معضل تبدیل کند. در این مقاله پس از معرفی دلایل کم شدن فشار آب گرم، روش رفع آن را به شما آموزش می‌دهیم. البته گاهی یافتن علت این اتفاق کمی دشوار است. در این شرایط پیشنهاد می‌کنیم از کارشناسان مراکز تعمیر پکیج، برای عیب یابی و رفع مشکل پکیج کمک بگیرید.

 

قاتل فشار آب چیست؟

فشار آب گرم حمام به صحت پکیج و مدار گرمایشی منزل شما بستگی دارد. هر گونه اختلال در پکیج یا رسوب گرفتگی و نشت در مدار گرمایش، می‌تواند منجر به افت فشار آب گرم حمام شما شود. از جمله مشکلاتی که در پکیج، می‌تواند قاتل فشار آب باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی شیر پر کن:

در صورتی که شیر پرکن پکیج، معیوب شده باشد، هنگامی که میزان آب پکیج کم می‌شود، فشار افت کرده و دوباره به صورت اتوماتیک، با باز شدن و افزایش حجم آب و فشار، به حالت اول خود بر نمی‌گردد.

 • سوراخ بودن مبدل حرارتی:

اگر مبدل حرارتی پکیج سوراخ شده باشد. آب درون آن، به بیرون نشت کرده و علاوه بر کاهش فشار آب، باعث آسیب به سایر قطعات نیز می‌شود.

 • رسوبات گرفتگی پکیج:

بروز رسوبات در مدار گرمایشی و پکیج مانع از عملکرد صحیح قطعات و گردش آب کافی در مدار گرمایشی می‌شود. همین عامل می‌تواند تا حد زیادی در کم بود فشار آب حمام، تاثیر بگذارید.

 • هوا گرفتگی پکیج

وجود هوا در پکیج و مدار باعث ایجاد حباب‌هایی در آب لوله‌ها و مبدل شده و وقفه در جریان آب را به دنبال دارد. هواگرفتگی اغلب اصلی‌ترین دلیل افت فشار آب در حمام است.

 • کم بودن فشار آب ورودی به پکیج و یا گرفتگی آن

اگر فشار آب ساختمان شما پایین باشد و یا در مسیر آب ورودی به پکیج شما گرفتگی، رخ داده باشد، آب ورود به پکیج نیز دارای فشار و حجم کمی خواهد بود. که نتیجه آن کم بود فشار آب در حمام مشخص می‌شود.

 • پمپ سیرکولاسیون پکیج:

وظیفه اصلی پمپ در پکیج به گردش درآوردن آب در مسیر گرمایش است. در صورت معیوب بودن این قطعه، آب در مدار گرمایش، جریان نخواهد یافت.

فرقی ندارد که پکیج دیواری شما از چه برندی است، حجم آن چقدر است و برای چه مکانی از آن استفاده می‌کنید. پکیج دستگاه پرمصرفی است و تقریبا در تمام فصول سال از آن استفاده می شود. در ماه‌های گرم سال برای تولید آب گرم مصرفی و در فصول سرد برای گرمایش رادیاتور و شوفاژ و گرم کردن محیط از پکیج استفاده می شود. این استفاده مداوم باعث می شود که به مرور عمر پکیج دیواری کوتاه تر شود و بیشتر به سرویس و تعمیر پکیج نیاز داشته باشد. همچنین وجود رسوبات و مواد معدنی محلول در آب باعث ایجاد رسوبات در سیستم لوله کشی پکیج می‌شود و کم کم دستگاه را از کار خواهد انداخت. برای نگهداری صحیح و طولانی مدت از این دستگاه باید به صورت دوره‌ای پکیج را سرویس کنید.

 

چگونه فشار آب حمام را نجات دهیم؟

برای رفع مشکل افت فشار در آب حمام، روش‌های مختلفی وجود دارد، اما پیش از آن باید شما متوجه دلیل اصلی افت فشار آب گرم حمام خود، شده باشید. سپس متناسب با آن، هر یک از موارد زیر را انجام دهید:

 • تعویض شیر پر کن: تعمیر و تعویض شیر پرکن باعث تنظیم فشار پکیج شده و می‌تواند مشکل کمبود فشار آّ را حل کند.
 • استفاده از پمپ سیرکولاسیون سالم: پمپ سیرکولاسیون سالم، روند گردش آب در پکیج و مدار گرمایش را بهبود می‌دهد. پس در صورت مشاهده اختلال در آن، به سرعت اقدام به تعمیر و یا تعویض آن کنید.
 • تعویض و یا تعمیر مبدل: مبدل‌های فلزی پس از مدتی در اثر ارتباط مستقیم با حرارت و یا رسوبات و سختی بالای آب، ممکن است دچار سوراخ و نشتی شوند. لازم است برای رفع تعویض و تعمیر پکیج خود، با یک تکنسین تماس بگیرید.

 

 • رسوب زدایی پکیج: رسوب موجود در لوله‌ها را می‌توانید با استفاده از پمپ‌های رسوب زدایی رفع کنید. اما از آنجایی که این کار با اسید شویی همراه است، توصیه می‌کنیم که برای رفع رسوبات از لوله‌ها و پکیج از کارشناسان با تجربه، کمک بگیرید.
 • هواگیری پکیج: هواگیری پکیج باعث حذف حباب‌های موجود در مسیر گردش آب شده و مشکل کم و زیاد شدن فشار آب خروجی از لوله‌ها را حل می‌کند.
 • استفاده از پمپ فشار آب: اگر فشار آب ورودی به ساختمان شما پایین است، استفاده از یک پمپ آب استاندارد می‌تواند، آب مورد نیاز پکیج را تامین و از افت فشار پکیج جلوگیری کند.

علاوه بر آنچه گفته شد، عوامل محیطی دیگری نیز می‌تواند در افت فشار آب گرم حمام تاثیر بگذارد. برای مثال قدیمی شدن مسیر لوله کشی و یا استفاده از لوله‌های نامرغوب برای لوله کشی ساختمان، مشکلات موجود در سری دوش و استفاده از سردوش‌های غیر استاندارد، کم بودن قطر لوله حمام و… . پس در صورتی که از صحت پکیج خود، اطمینان حاصل کردید، در نظر گرفتن موارد مذکور را نیز، فرآموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *